30 Ağustos 2013 Cuma

"30 Ağustos yalnız biz Türkler'in değil insanlığın büyük zaferlerindendir"


BÜYÜK TAARRUZ

Dağlarda tek
tek
ateşler yanıyordu.
Ve yıldızlar öyle ışıltılı öyle ferahtılar ki
sayak kalpaklı adam
nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden
güzel, rahat günlere inanıyordu
ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,
birden bire beş adım sağında onu gördü.
Paşalar onun arkasındaydılar.
O, saati sordu.
Paşalar `üç' dediler.
Sarışın bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun kenarına kadar,
eğildi durdu.
Bıraksalar
ince uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon Ovası'na atlayacaktı.


Nâzım Hikmet Ran
30 Ağustos;
yalnız biz Türkler'in değil
insanlığın büyük zaferlerindendir
 


Nazım Hikmet Ran
30.08.1961
Nazım Hikmet’in 30 Ağustos konuşması:
Nazım Hikmet’in Zafer Bayramı'yla ilgili 30 Ağustos 1961'de Budapeşte’deki Bizim Radyo’ya yaptığı açıklamalar...Yayınlanan ses bandında Nâzım Hikmet, kendi sesinden spiker Togay Benderli’ nin sorularını yanıtlıyor.

Nazım’ın röportajı şöyle:
Spiker: Bugün 30 Ağustos. Sizin ve dolayısıyla Türkiye halkının en büyük bayramlarından biri. Bu münasebetle hem sizi hem bütün Türkiye halkını candan tebrik ederim. Acaba bize bu münasebetle bir şeyler söyler misiniz?

Nâzım Hikmet: Evvela tebrikinize teşekkür ederim. Cidden, 30 Ağustos bizim Türkler’ in en büyük bayramlarından biri ve zannediyorum ki yalnız bizim değil insanlığın bayramlarından biri. Çünkü, biz 30 Ağustos’ta, ilk defa biz Türkler insanlığa sömürgeciliğe karşı ve emperyalizme karşı muzaffer olabilmenin yollarından birini gösterdik. Bu da sömürgeciliğe karşı silah elde çarpışmakla olur. Ve sömürgeciliğin her şeye rağmen yıkılmaya mahkum olduğunu gösteren milletlerden biri de benim milletimdir. Bunun için cidden bu bayram büyük bayramdır. Ve bir daha tekrar ediyorum. Yalnız Türk milletinin bayramı değil, insanlığın da bayramlarından biridir. Ben, yalnız izin verirseniz bu bayram günü benim "Milli Kurtuluş Destanı" ismindeki şiirimden kısa bir parçayı okumak istiyorum. Zannederim bu şiirden size muhtelif parçalar okumuştum zaten. Şimdi kısa bir parçayı okumak istiyorum. Büyük taarruza takaddüm eden son saatleri, en son dakikaları okumak istiyorum.


 (Názım Hikmet konuşmasının ardından yukarıdaki şiiri okuyor.)
Esin Bozdemir

10 yorum:

 1. Esincim ben de senin ve tüm insanlığın bayramını kutluyorum. Türkiye Cumhuriyeti, laik, demokratik,egemen, çağdaş, sosyal bir hukuk devleti olarak kurulmuş ve böyle devam edecektir. Bu yapıyı bozmaya niyetlenenler her devirde olduğu gibi karşılarında Atatürk'ün çocuklarını bulacaklardır. Buna hiç şüphem yok. Bizler her sabah, varlığım Türk varlığına armağan olsun cümlesini laf olsun diye söylemedik.Kalemine sağlık. Nazım'ı da andık bu vesileyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @Defne Soysal,
   Teşekkür ederim sevgili Defnecim. Aynen düşüncelerine katılıyorum. Laiklik olmadan ne demokrasiden ne de adaletten söz edebiliriz. Atatürk'ün çocukları bu gidişata dur diyecektir eminim..

   Sil
 2. Ne güzel konuşmuş Nazım. Ve ne kadar içten okumuş olağanüstü şiirini. Tam bir Atatürk hayranıymış!

  Adıyla müsemma bu büyük zaferin 91.yıldönümünde; cennet vatanımızı bizlere armağan eden en başta Atatürkümüz olmak üzere İstiklal Savaşımızın isimsiz kahramanlarını, tüm şehitlerimizi minnet, rahmet ve şükran duyguları içinde anıyoruz. Zafer Bayramımız kutlu olsun!

  Teşekkürler Esinciğim, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @Zeugma,
   Yaptıklarıyla, eserleriyle daima yaşayacak, referans alınacak...böyle usta şairler ve emsalsiz lider kaç ülkeye nasip olur acaba!.

   Her birini minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz...
   Ben teşekkür ederim Zeugmacığım...
   Sevgilerimle..

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. @safransarı
   Bu memleket bizim..
   Bu gurur hepimizin..

   Sil
 4. Seni yürekten kutların Esin.. Duyarlılığın ve sunuşundaki derinlikler için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @hasret senfonileri,
   Teşekkür ederim Gülsen Hoca'm..

   Sil
 5. En sevdiğim şiirlerinden birine yer verişini sevinçle karşılayıp tekrar okudum o muazzam şiiri Esin. Belki değerlerimizin ve bayramlarımızın unutulmamasında bir nebze katkımız olur çorbada tuz misali..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @hasret senfonileri,
   Vatan, Atamız, Türk kimliğimiz, değerlerimiz... söz konusu olduğunda hassasiyetlerimizde aynıdır bizim. Aşımızın tadı-tuzu; elele, omuz-omuza hep birlikte olunca çok daha anlamlı.

   Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim Gülsen Hoca'm..

   Sil

Related Posts with Thumbnails