21 Eylül 2014 Pazar

İsa Bey Camii - AyasulukSaint Jean Kilisesinin avlusundan baktığımızda gördüğümüz İsa Bey Camii'ne kısa bir sürede ulaşıyoruz. İsa Bey Camii 1375 yılında Aydınoğulları Beyliği’nin kurucusu Mehmet Bey’in oğlu olan İsa Bey tarafından yaptırılmış. İsa Bey Camii Şamlı Mimar Ali (İbn’el Dımişki)’nin  eseridir.  Artemis Tapınağı ile Saint Jean Kilisesi arasında konumlanmış olan  İsa Bey Camii, Anadolu Beylikleri dönemine ait en eski ve en etkileyici eserlerden biridir. Camii 19. Yüzyılda kervansaray olarak da kullanılır.

Yapılan incelemelerde, caminin yapımında kullanılan mimari parçaların özellikle de sütunların Efes harabelerinden getirilmiş olduğudur.

 


                                  İsa Bey'in Büstü                                      Deprem minarenin şerefesini yıkmış                


Camii aynı zamanda Anadolu da ikiz minareli, revaklı ve şadırvanlı avlulu camilerin ilk örneklerindendir. Mimarisi, iç dış süslemeleri ile dikkat çeken cami batı cephesindeki pencereleri ve taç kapı üzerindeki renkli, zengin taş süsleme örnekleri, mermere işli ayet, hadis metinleri dikkat çekecek güzellikte… 

İç mekandaki mermer sütunlarda, sütun başlıklarında ve kubbede kısmen kalmış turkuaz çinilerde, görmeniz mümkündür.              
Yüzyılların doğal afetlerine karşın, Anadolu Türk İslam sanatının değerli örneklerinden olma özelliğine sahip olan camii bugün ibadete ve ziyarete açıktır.

Depremler sonunda minarelerinden biri tamamen yıkılırken diğer şerefenin de üst kısmı yıkılmış. Ama derler ya hani; cami yıkılsa da mihrabı yerindedir.  Yıkılsa da minaresi, şerefesi; İsa Bey Camii’nin kendine has bir ışığı var. Ulvi, biraz mistik biraz da gizemli bir yapı.. 

Şimdi sırada Meryem Ana ve ardından Selçuk Arkeoloji Müzesi var...


Esin BozdemirDevam Edecek...

2 yorum:

 1. Selam,Selçuk özlemimi giderdiniz. Teşekkürler,bu arada oralara gitmeyi düşünüyorum. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @parıldayan çiçek,
   Selçuk dört bir yanı ile tarih kokuyor.. Zamanlama harika :)
   Çünkü sonbaharda da bu gezileri gerçekleştirmek ayrı bir güzel...
   Ben teşekkür ederim.. Sevgiler..

   Sil

Related Posts with Thumbnails